Rosný bod

Rosný bod udává teplotu, kdy dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, jež už vzduch nedokáže absorbovat. V tuto chvíli dosahuje relativní vlhkost vzduchu 100 % a kondenzuje se do podoby kapek.

O rosném bodu se pak často mluví i v oblasti zdiva. Vlhkost, která se kondenzuje ve zdech totiž může způsobovat poruchy konstrukce, které mohou být v případě zanedbání i fatální. Rosný bod je tak zároveň předním faktorem pro plánování a realizaci tepelné izolace domu.

Kdy je kondenzace vody ve stěnách problém? A jak se řeší?

Ke kondenzaci vody ve zdivu dochází především v zimě, vlivem rozdílných teplot. V případě nezateplených starších staveb se s touto skutečností počítalo a zdivo přirozeně větralo. Jinak je tomu však u domů zateplených, zde může voda působit problémy, pokud není vyřešené odvětrání. Pokud máte rosný bod ve zdi můžete se to projevit nejen praskáním a plísní, ale i závažnějšími poruchami.

Nejlepším způsobem řešení je samozřejmě prevence, která spočívá v použití dostatečné tepelné izolace, aby rosný bod nezůstával ve zdivu, případně pak v aplikaci odvětrávaných fasád. Pokud totiž na dům instalujete nedostatečnou tepelnou izolaci ve formě neprodyšných materiálů, nejenže zůstane rosný bod ve zdi, ale kondenzovaná voda nemá ani kam odcházet. Typickým příkladem jsou fasády z tenkého EPS polystyrenu, tedy polystyrenu zpěňovaného, který je parotěsný.

Při tepelné izolaci domu je tak vhodné provětrávané systémy fasád nebo materiály, které jsou difuzně otevřené, k nim patří minerální vata, PUR izolace nebo dřevovláknité desky. V případě, že již problém nastal, je nutné se zaměřit na pravidelné a správné větrání prostor. Tedy větrat několikrát denně v kratších intervalech, pokud je to možné v místnosti nesušte prádlo ani zde nepěstujte rostliny.

 

Související kategorie:

Odvlhčovače vzduchu