Sálavá kamna

Sálavá kamna jsou tepelný zdroj, který přenáší teplo do vytápěného prostoru ve formě tepla sálavého. Tedy tak, že se kamna zahřejí po povrchu a následně se postupně ohřívají předměty v interiéru a teprve od nich se pak ohřívá i vlastní vzduch. Typickým zástupcem sálavých kamen jsou kamna jednoplášťová.

Sálavá kamna tedy vyhřívají prostor při topení tak, že se rychle ohřejí a následně se od nich ohřívá podlaha a další předměty ve vytápěném prostoru. Sálavá kamna nacházejí uplatnění především jako doplňkový tepelný zdroj nebo v méně členitých interiérech, kde pozvolnému šíření tepla nic nebrání.

S jakými typy sálavých kamen se můžete setkat?

V současné době se hojně využívají sálavá kamna ve formě jednoplášťových litinových a ocelových kamen, typickým příkladem jsou však klasická kamna kachlová, které dodávají především tradičním interiérům to správné kouzlo.

Jaké výhody a nevýhody mají sálavá kamna?

Mezi přední výhody sálavých kamen patří způsob vytápění interiéru, který lidské tělo, ale i rostliny vnímají jako přirozený. Teplo se ze sálavých kamen totiž šíří stejně jako je tomu v případě slunce. Výhodou tohoto systému šíření tepla je i skutečnost, že nedochází k přesoušení vzduchu, snižuje se prašnost a rozdíl mezi teplotou u nohou a horní části těla není nijak rapidní.

Sálavá kamna vynikají i tím, že se rychle zahřívají a teplo se tak začne do interiéru šířit opravdu rychle.

Mezi nevýhody sálavých kamen patří skutečnost, že čím dále se v prostoru od kamen nacházíte, tím chladněji zde může být. Navíc teplo ze sálavých kamen špatně překonává překážky v prostoru, což je problém u členitých půdorysů.

Další nevýhodou sálavých kamen je i skutečnost, že bývají na dotek horká a může dojít k popálení, zároveň to pak znamená, že sálavá kamna musí být v interiéru umístěna dostatečně daleko od vybavení domu nebo stěny v případě dřevostaveb.