Jak vyčistit komín

komin

Čištění a kontrola komína je nutností, a to i ze zákona. Minimálně jednou za rok ho musí prověřit profesionální kominík. Krom toho byste ale měli čištění komína provádět i svépomocí. Pomůžete tím k lepšímu spalování paliva i možným problémům, které mohou během topné sezóny nastat. Jak vyčistit komín vám poradíme.

Jak často se musí čistit komín?

Kontrolu komína je třeba provádět pravidelně, ideálně přitom proveďte i jeho čištění. Mělo by to být minimálně jednou do roka, ale závisí na druhu paliva, které používáte, i četnosti využívání. 

  • Výkon spotřebiče do 50 kWh - kontrolu proveďte alespoň jednou do roka v případě všech druhů paliv, čištění komína proveďte při celoročním provozu a užívání pevných paliv 3x do roka, při sezónním provozu 2x. U kapalných paliv je frekvence 2x, resp. 1x do roka, u plynných jen 1x.
  • Výkon spotřebiče nad 50 kWh - u pevných paliv provádějte kontrolu i čištění 2x do roka, u kapalných a plynných postačí jednou.

Jak poznat zanesený komín?

To, kdy je vhodné se pustit do čištění komína, poznáte snadno. Zanesený komín špatně táhne, při topení pevnými palivy tedy můžete při přikládání citit kouř, pokud topíte plynem, je cítit ve vzduchu a zamlžují se okna. 

Čím nejlépe vyčistit komín?

Čištění komína pro vás bude hračka, pokud se na něj správně vybavíte. Základem je kominické nářadí, které koupíte běžně v hobbymarketech. Neměl by vám chybět štosákový kartáč s nastavitelnou tyčí o stejném průměru a tvaru, jako je komín. Hodit se vám bude i rouška, abyste nedýchali saze a prach, rukavice a ochranné brýle, potom nehořlavý kbelík a lopatka se smetáčkem. 

Chcete-li si práci ještě více usnadnit, existuje přípravek na chemické čištění komína. Ten stačí spálit dle návodu v kotli nebo kamnech, umí narušit saze, dehet a uvolnit usazeniny. 

Další možností je poleno na čištění komína, které funguje na stejném principu - stačí ho vložit do kamen a zapálit. Nenabídne vám ale tak dlouhotrvající výsledek jako výše zmíněný prášek.

Jak vyčistit komín?

Existují tři způsoby, jak vyčistit komín, a to shora, zespodu a vymetacím otvorem. Metody se často kombinují, abyste se dobře dostali do všech částí komína.

  • Čištění komína spodem, tedy komínovými dvířky nebo přes sopouchy po odstranění kouřovodů. Využijete štětky a kartáče, maximální výška komína by měla být 6 metrů.
  • Čištění komína shora se provádí ústím komína za pomoci komínových růžic, strojků, kartáčů a štětek, nejlépe opatřených závažím.
  • Čištění komína vymetacím otvorem, který najdete pod střechou, případně i nad střechou. Využívá se ve chvíli, kdy nelze čistit shora, a je třeba čistit komín jak směrem dolů, tak nahoru nad ústí komínového průduchu.

Jak vyčistit komín zespodu?

Pokud budete čistit komín zespodu, postupujte následujícím způsobem. Nezapomeňte vždy nechat komín zcela vychladnout a odpojit ho od všech spotřebičů.

  1. Odeberte klapku z kouřovodu a stříšku komína.
  2. Otvory odpojených rour utěsněte, kouřovody si vezměte ideálně ven, kde je vyčistíte.
  3. Nyní se pusťte do čištění komína - použijte různé pomůcky, strojek i štětku. Úkony provádějte systematicky, hezky od shora dolů. Postupujte pomalu, aby vám saze nenapadaly do kamen.
  4. Všechna dostupná místa vymeťte smetáčkem, ze dvířek, která jsou pod místem připojení kamen, odstraňte také saze, a to do nehořlavého kbelíku.
  5. Vyjměte ucpávky a nasaďte kouřovody zpátky na své místo.

Jak vyčistit komín od dehtu?

Dehet v komíně i dalších částech topného systému je vhodné čas od času také odstranit - hrozí totiž riziko jeho vznícení a komínový požár. Nejefektivnější je použití rotační frézy, už zřídka se využívá i vypalování založením řízeného požáru. Zejména vypalování je nutné svěřit profesionálovi. Sáhnout ale můžete i po chemickém odstraňovači dehtu zmíněném výše.

Kolik stojí vyčištění komínu?

Kolik stojí čištění komína? Cena se pohybuje od cca 300 do zhruba 1 000 Kč, K tomu si připočtěte i případně čištění, které stojí obvykle do 500 Kč.