Podlaha je místem, po kterém se procházíme každý den. Je neodmyslitelnou součástí našeho doma i firemního prostředí. Na podlahy stavíme nábytek, pokojová nebo kuchyňská kamna i sedací nábytek. Proto by měla co nejvíce odpovídat tomu, jací jste a co od ní očekáváte. Jak vybrat podlahy do interiéru? Podle čeho si vybrat? Máme pro vás tři zajímavá kritéria.
1 Výběr podlahy podle místností
Klíčové vedení k tomu, jakou podlahu zvolit, vám poskytne účel místnosti, kde podlahu plánujete položit. Každá z místností má totiž své specifické potřeby, které byste měli vzít v úvahu. O jaké potřeby jde?
Kuchyň
- podlaha by měla být odolná proti mechanickému poškození
- měla by být vyrobena z materiálu s delší životností, a to z důvodu častějšího kontaktu s různou nečistotou, vodou i mechanickými oděry
Dětský pokoj a ložnice
- u dětského pokoje je žádoucí příjemnost materiálu podlahy na dotek
- jedná se o pokoje, kde se chceme cítit komfortně, proto by dezén i materiál měly co nejvíce odpovídat našemu vkusu
- pro větší komfort můžete dát na podlahu malé koberečky, které místo dokonale zateplí
Předsíň neboli vstupní místnost
- místo, kde by měla být nejkvalitnější podlaha v celém domě, protože přichází nejvíce do kontaktu s nečistotami a sněhem a solí v zimě
- dlažba není příliš vhodný materiál – ve spárách se usazuje nečistota
Obývací pokoj
- podlaha, po které se podle statistik nejvíce stěhuje a přesouvá nábytek
- měla by vzbuzovat pocit pohody, protože se jedná o místo, kde se zpravidla schází celá rodina
2 Výběr podlahy podle barvy
Druhé kritérium, které by vás při vývěru podlahy mělo vést, je její barevnost. Odstín podlahy by vás neměl po měsíci omrzet. Měl by být nadčasový a měl by dobře ladit s okolním prostředí interiéru včetně nábytku a kamen. Designéři obecně doporučují kontrastní pojetí podlahy vůči okolí. To se projeví například v těchto oblastech:
- světlá podlaha rozjasňuje tmavé a malé místnosti
- tmavá podlaha se naopak hodí do velkých místností se světlými stěnami
- světlá podlaha se doplňuje s tmavým nábytkem a kamny
- tmavá podlaha zase naopak ladí se světlým nábytkem a světlými kamny
3 Výběr podlahy podle vytápění
Do třetice je při výběru podlahy důležité zvážit také požadavky na tepelnou pohodu v místnosti a způsob vytápění. Zatímco keramické dlaždice obvykle považujeme za studené a korkový materiál podlahy vnímáme jako teplý. Tento dojem je však často subjektivní a závisí na osobním vnímání jednotlivce.
Ve skutečnosti mají různé podlahové krytiny přibližně stejnou teplotu, která se mění podle vnějších vlivů jako je teplota v místnosti či kvalita tepelné izolace. Důvodem, proč se nám zdají některé podlahy teplejší, než jiné je tepelná vodivost.
Vysokou tepelnou vodivost mají:
- kameninové podlahy
- betonové podlahy
- podlahy z keramické dlažby
Nižší tepelnou vodivost mají:
- některé druhy dřevěných podlah
- koberce
- korkové podlahy
- PVC podlahy a linoleum
Podlahy s vyšší tepelnou vodivostí na nás obvykle působí jako „studené“ protože při kontaktu chodila s povrchem je teplo z nohy rychleji přenášeno do vnitřku materiálu a povrch se tak v bodě doteku nezahřívá. Podlahy s nižší tepelnou vodivostí jsou naopak pocitově „teplé“.
Pokud vybíráte podlahy použití v interiéru s podlahovým vytápěním, je vhodné volit materiály, které nejsou citlivé na teplotní změny. Aby mohlo podlahové vytápění efektivně plnit svoji funkci, je zároveň potřeba typ podlahy s vysokou tepelnou vodivostí a tepelnou setrvačností.
Nejlepší volbou v těchto ohledech jsou keramické dlažby, marmoleum nebo lepené vinylové podlahy. Nevhodné jsou naopak bukové dřevěné podlahy, které mohou měnit rozměry v důsledku změn teploty a vlhkosti. Pokud na podlahové vytápění zvolíte dřevěnou podlahu, je lepší vybrat takovou, která má co nejmenší tloušťku a velikost lamel.
Výběr podlahy do interiéru je procesem, který si můžete užít. Dobře si promyslete všechny dostupné varianty podlah a pak poslechněte své srdce. Podlaha je totiž místem, kde budete chodit především vy.