Pelety

Pelety jsou lisovaný granulát z různých materiálů rostlinného původu tzv. biomasy. Nejčastěji mají válcový tvar a používají se k vytápění jako náhrada fosilních paliv. Vedle nejběžnějších dřevěných pelet existují také alternativní pelety, kterými jsou zejména agropelety vyráběné ze zbytků rostlinné výroby (sláma, seno, odpady z kukuřičných klasů, obilnin, olejnin nebo luštěnin). Oproti dřevěným peletám mají obvykle vyšší obsah popelovin (nespalitelných látek). 

Dřevěné pelety

Dřevěné pelety jsou malé válečky používané jako palivo, vyráběné lisováním z odpadních surovin, které vznikají na pilách při zpracování dřeva (zejména dřevěných pilin, hoblin a dřevního prachu).

Díky standardizované velikosti jsou pelety vhodné pro automatické vytápění, při kterém si může automatický kotel sám přikládat pelety ze zásobníku. Pelety tak představují palivo s vysokou energetickou hustotou, vysokou výhřevností nabízející snadnou manipulaci při dopravě i komfort při automatickém vytápění.

Rozdíl mezi dřevěnými peletami a briketami:

Hlavní rozdíl mezi peletami a briketami je ve velikosti, kdy pelety jsou menší se standardizovanou velikostí, díky které se hodí pro kotle s automatickým přikládáním, zatímco brikety přikládají ručně. Brikety tak můžete použít v různých typech kotlů na dřevo a uhlí nebo krbových kamnech.

Jak poznat kvalitní dřevěné pelety:

Tmavé pelety mohou někdy znamenat vyšší příměs kůry a tím nižší výhřevnost, ale také cenu. Neřiďte se však pouze podle barvy pelet, i tmavá peleta může být kvalitní (k jejich přirozenému tmavnutí dochází i při výrobě vlivem vysokého tlaku a teploty). Kvalitní pelety poznáte zejména podle certifikátů ENplus (jsou označené kulatým razítkem s označením A1). Toto označení vám zaručí, že kupujete pelety s vysokou výhřevností a účinností při spalování.

Související kategorie:

Kamna a pelety

Automatické kotle na pelety

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení