Pelety

Pelety jsou lisovaný granulát z různých materiálů rostlinného původu tzv. biomasy. Nejčastěji mají válcový tvar a používají se k vytápění jako náhrada fosilních paliv. Vedle nejběžnějších dřevěných pelet existují také alternativní pelety, kterými jsou zejména agropelety vyráběné ze zbytků rostlinné výroby (sláma, seno, odpady z kukuřičných klasů, obilnin, olejnin nebo luštěnin). Oproti dřevěným peletám mají obvykle vyšší obsah popelovin (nespalitelných látek). 

Dřevěné pelety

Dřevěné pelety jsou malé válečky používané jako palivo, vyráběné lisováním z odpadních surovin, které vznikají na pilách při zpracování dřeva (zejména dřevěných pilin, hoblin a dřevního prachu).

Díky standardizované velikosti jsou pelety vhodné pro automatické vytápění, při kterém si může automatický kotel sám přikládat pelety ze zásobníku. Pelety tak představují palivo s vysokou energetickou hustotou, vysokou výhřevností nabízející snadnou manipulaci při dopravě i komfort při automatickém vytápění.

Rozdíl mezi dřevěnými peletami a briketami:

Hlavní rozdíl mezi peletami a briketami je ve velikosti, kdy pelety jsou menší se standardizovanou velikostí, díky které se hodí pro kotle s automatickým přikládáním, zatímco brikety přikládají ručně. Brikety tak můžete použít v různých typech kotlů na dřevo a uhlí nebo krbových kamnech.

Jak poznat kvalitní dřevěné pelety:

Tmavé pelety mohou někdy znamenat vyšší příměs kůry a tím nižší výhřevnost, ale také cenu. Neřiďte se však pouze podle barvy pelet, i tmavá peleta může být kvalitní (k jejich přirozenému tmavnutí dochází i při výrobě vlivem vysokého tlaku a teploty). Kvalitní pelety poznáte zejména podle certifikátů ENplus (jsou označené kulatým razítkem s označením A1). Toto označení vám zaručí, že kupujete pelety s vysokou výhřevností a účinností při spalování.

Související kategorie:

Kamna a pelety

Automatické kotle na pelety