Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace je řízení výkonu tepelného zdroje dle aktuálního vnější teploty vzduchu. Ekvitermní regulace tedy pracuje s premisou, že když ve vnějším prostředí poklesne teplota vzduchu, je potřeba zvýšit teplotu média v otopném systému.

Jednodušeji řečeno ekvitermní regulace pracuje na myšlence, že když se venku ochladí, potřebujete v interiéru více topit, aby bylo dosaženo stejného teplotního komfortu. Slovo ekvitermní regulátory jsou tak vždy závislé na vnější teplotě.

Kde nachází ekvitermní regulace, respektive ekvitermní regulátory své uplatnění?

Ekvitermní regulátory se vyplatí využívat u každého domu nebo bytu. Díky nim můžete dosáhnout nejen ideální teploty, ale i efektivního vytápění, v ohledu poměru teplotní komfortu a vynaložených nákladů na vytápění. Ekvitermní regulace pracuje s tzv. ekvitermní křivkou, tedy křivkou topnou.

Z toho vyplývá, že obzvláště efektivní jsou ekvitermní regulátory u větších domů nebo bytů, kde při správném nastavení ekvitermní křivky můžete oproti vytápění bez této regulace ušetřit i tisíce korun ročně.

Abyste mohli ekvitermní regulaci využívat musí váš zdroj tepla tuto regulaci podporovat. V případě staršího vybavení je tak vhodné se zamyslet nad jeho výměnou. Ekvitermní regulaci podporují plynové a kondenzační kotle, ale i tepelná čerpadla.

Jak stanovit ekvitermní křivku

Správné nastavení ekvitermní křivky není úplně jednoduché, protože hodnoty se liší objekt od objektu. Vhodné tak je nechat nastavení ekvitermní křivky na projektantovi nebo energetickém poradci, protože je nutné ji nastavit podle energetických ztrát vašeho domu.