Cirkulační čerpadlo

Cirkulační čerpadlo je doplňkové vybavení k okruhu teplé vody. Úkolem cirkulačního tepelného čerpadla je dodat vám teplou vodu, co nejrychleji aniž byste museli odpouštět nedostatečně teplou vodu. Cirkulační čerpadla vám dodávají nejen vyšší komfort, ale pomohou vám ušetřit i na účtech za vodu.

Cirkulační čerpadlo je doplňkové elektrické vybavení, které ke svému provozu spotřebovává malé množství elektrické energie. Cirkulační čerpalo zajišťuje neustálý pohyb teplé vody, díky čemuž nedochází k jejímu postupnému vychladnutí. Cirkulační čerpadlo tak nahrazuje dodatkové přihřívání potrubí samoregulačním elektrickým topným kabelem, který je možné vést podél trubek pod tepelnou izolací.

Jak přesně funguje cirkulační čerpadlo a jak se napojuje?

Cirkulační čerpadla se instalují přímo na potrubí a zajišťují nucenou cirkulaci vody v oběhovém potrubí. To znamená, že vodu neustále vhánějí do zpět do kotle a do systému je opět dodávána již ohřátá voda. Voda požadované teploty je tak vždy dostupná kdekoli na daných rozvodech TUV.

Podle čeho vybírat cirkulační čerpadlo?

Pokud se rozhodnete pro nákup cirkulačního čerpadla, měli byste vybírat modely, které jsou odolné vůči korozi, mají k dispozici pojistku proti přehřátí i chodu na prázdno. Nejenže tak prodloužíte životnost vlastního cirkulačního čerpadla, ale ochráníte i své zdraví a majetek.

Cirkulační čerpadlo byste měli vybírat podle spotřeby vody v objektu, ale i počtu odběrných míst, kde dochází k tlakovým ztrátám v soustavě (kolik kohoutků je na daném potrubí užíváno). Na základě těchto parametrů je možné stanovit potřebný průtok čerpadla v litrech za hodinu.

Zajímat byste se měli o řízení funkce cirkulačního čerpadla, pořídit si můžete obyčejné, které zapnete zapojením do zásuvky, ale i s chytrým řízením, které se učí vašim návykům a přizpůsobí jim svůj provoz.