Centrální vytápění

Centrální vytápění je pohodlný a praktický způsob vytápění domu nebo bytu a ohřevu vody, kdy teplo putuje potrubním systémem do vytápěného objektu z teplárny. Teplo je z tepláren do objektu dodáváno ve formě horké páry, následně vstupuje do kotle nebo čerpadla a vlastní otopné soustavy domu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že při centrálním vytápění je využíván jeden zdroj tepla pro vytápění řady objektů, respektive určité sítě. Centrální vytápění je oblíbeným způsobem vytápění zejména v prostředí bytových a panelákových domů, ale i v komerčních a průmyslových objektech.

Jaké jsou výhody centrálního vytápění?

  • Mezi hlavní výhody centrálního vytápění patří vysoký uživatelský komfort, prostě stačí otočit knoflíkem na radiátoru a během chvíle bude do prostoru proudit příjemné teplo.  Jen nezapomeňte sem tam radiátory odvzdušnit.
  • Další výhodou centrálního vytápění je pak jeho vysoká efektivita, protože teplárny se snaží využít každý zdroj maximálně efektivně a často tak díky vysokotlaké páře produkují i elektrickou energii. Díky tomu dosahují efektivity spalování okolo 95 %.
  • Mezi výhody pak patří i předem stanovená cena, za kterou uživatel teplo pro vytápění a ohřev vody využívá.
  • Další nespornou výhodou centrálního vytápění je jeho bezpečnost, protože zdroj tepla se nachází v teplárnách a vy se tak nemusíte bát nějaké nehody, která by vás ohrozila na zdraví nebo majetku.

Jaké jsou nevýhody centrálního vytápění?

  • Velkou nevýhodou centrálního vytápění je skutečnost, že pokud dojde k technickým nebo jiným problémům na straně dodavatele, o teplo pro vytápění a ohřev vody tak přijde celá síť, což mohou být i tisíce odběratelů.
  • Další nevýhodou centrálního vytápění je i určitá tepelná ztráta, ke které dochází při cestě z tepláren do kotle umístěného ve sklepě vašeho domu a pak i do samotných radiátorů.
  • Nemožnost ovlivnit ceny tepla.